ورزش و موفقیت

ورزش چه تاثیری در موفقیت ما خواهد داشت؟

انعطاف

یکی از اصلی ترین ارکان موفقیت انعطاف است. انعطاف یعنی در زمان لازم مثل سنگ سخت و در مواقع دیگر نرم بودن. انعطاف مهمترین تاثیر مثبتی است که ورزش می تواند برای موفقیت انسان داشته باشد. مشهور ترین مثال برای انعطاف در هنر های رزمی آب است. آب میتواند سنگ را برش دهد و در عین حال نرم و پایدار ضربه پذیر باشد. هرچیزی که به انعطاف ما در زندگی ، کار ، تفکر و… کمک کند می تواند مفید باشد. ورزش های گوناگون از نظر انعطاف سازی جسم و ذهن شاخص های متفاوتی دارند یعنی به عنوان مثال با ورزش هایی مانند یوگا و تای چی میتوان سطح بالایی از انعطاف را در ذهن و جسم نهادینه کرد ، همچنین انواع هنر های رزمی عنصر انعطاف بالایی را در خود دارند. هنرهای رزمی(و نه ورزش های رزمی ) مانند کونگ فو سبک وینگ چون و دفاع شخصی آی کی دو …. این ورزش ها در انعطاف پذیری انسان نقش بسیار مهمی را می توانند ایفا کنند.

انعطاف در مسیر موفقیت در زمان بحران ها ، مشکلات ، فشارها و حتی موفقیت ها بسیار حایز اهمیت است. شما به عنوان یک انسان موفق باید بتوانید از پس شرایط سخت برآیید و همچنین بعد موفقیت های زیاد، یا به عبارتی دوره استراحت از چالش ها، سطح آمادگی خود برای روبرو شدن با مشکلات از دست ندهید.

یوگای کار

روحیه رقابت پذیری و تشویق و تنبیه

در مسیر هر کسب و کار هستند بسیاری از افراد که شما ، آنها یا هردوی شما خود را به عنوان رقبای یکدیگر تلقی خواهید کرد. در این میان افرادی که تجربه و روحیات رقابتی خود را تقویت کرده باشند می توانند پیشرفت سریع تری داشته باشند.از وارد شدن به رقابت نترسند و همچنین به دلیل عزت نفس هایی که در ورزش کسب کرده اند با احتمال بیشتری موفق شوند. رشته های ورزشی که به صورت رقابتی  هستند برای این نوع روحیه بسیار کمک کننده هستند. مانند ورزش های رزمی ، شمشیربازی ، دو و میدانی ، تنیس و صخره نوردی . البته در مواردی که ذکر شد بیشتر شاخه هایی که دو به دو درآنها رقابت صورت می پذیرد مد نظر است.

رقابت در کار

تمرکز و دقت

رشته های ورزشی مختلفی در زمینه افزایش تمرکز با قابلیت بالایی وجود دارند مانند تیراندازی ، دارت ، تیرو کمان و ورزش هایی نظیر این موارد. واضح است که تمرکز گرایی باعث حفظ آرامش و تسلط بیشتر به داشته ها به جای تمرکز بر چالش های بیرونی خواهد شد و در مسیر پر فراز و نشیب موفقیت اگر بتوانیم با تمرکز بر داشته شرایط فعلی را مدیریت کنیم قطعا مسیر درستی را طی کرده ایم.

روحیه کار تیمی و گروهی

همانطور که قبلا هم بسیار گفته شده ، تخصص گرایی و احترام به دانش دیگران اصل اساسی موفقیت در قرن جاری است. جامعه از حالت فرمانده و فرمانبردار در بخش های مختلف دنیا به کمک شبکه های مجازی به سمت یکدست شدن در حال پیشروی است. به همین دلیل باید بیش از قبل بر روحیه کار تیمی تاکید داشت . ورزش های گروهی و تیمی مانند والیبال ، بسکتبال و… نیز برای تقویت این مهم، بسیار موثر هستند. بدیهی است وقتی که انسان طعم موفقیت گروهی را می چشد ، برای تجربه مجدد آن در کار و زندگی انعطاف بیشتری از خود نشان می دهد.

رقابت سالم در کسب و کار

سخن پایانی

  • نکته اول اینکه در موارد ذکر شده غالبا ورزش ها تک بعدی نیستند و هر ورزشی به میزان مشخصی از موارد دیگر را برای ما به ارمغان می آورد . به عنوان مثال ورزش به عنوان یک والیبالیست علاوه بر تقویت روحیه گروهی ، تمرکز ، انعطاف و روحیه رقابت پذیری را نیز تقویت می کنندولی کاملا واضح است که محور اصلی آن تقویت روحیه گروهی است.  به هر حال این تصمیم با شماست که مطابق با شناخت شخصی از خودتان بیشتر بر کدام بخش از موارد ذکر شده بر کدام نیاز خود بیشتر تمرکز می کنید و اولویت شما کدام است. پیشنهاد می شود ضعیف ترین بخش خود را تقویت کنید چون همانطور که گفته شد باقی بخش ها نیز همگام با اولویت شما پیشرفت خواهند کرد.
  • پس از بررسی های اولیه درباره انتخاب مسیر ورزشی، ورزش را از منظر سلامتی و لذت نگاه کنید. معادلات را کنار بگذارید و از لحظات آن لذت ببرید . تنها در این صورت است که موارد بالا به بهترین حالت ممکن محقق می شود. در ضمن غرق شدن در هر ورزشی آستانه تحمل شما را برای تحمل استرس ها نیز بالا می برد. با ذهنی آزاد و باز ورزش کنید و از مزایای کوتاهمدت آن بهره مند شوید؛ مواردی مانند روحیه گروهی ، تمرکز بهتر و… در دراز مدت بر روی شما تاثیر مثبت می گذارد. شما برای حفظ شوق به ورزش نیازمند انگیزه های کوتاه مدت هستید. پس فقط لذت ببرید و از پیشرفت خود مطمئن باشید…

ورزش ذهنی برای موفقیت

کپی رایت - powered by folotweb